3 rady ako sa nehrbiť

Dlhodobé sedenie nám spôsobuje ťažkosti s tým, udržať si neutrálne zakrivenie chrbtice a postupne sa môžeme dostať až do zhrbenia, o ktorom sme písali v predchádzajúcich článkoch. Okrem stoličky a Vášho sedenia prinášame niekoľko jednoduchých rád, ako zabrániť hrbeniu počas práce.

Obrazovka na dosah

Jedna zo základných odporúčaní ergonómie je ideálna vzdialenosť obrazovky od očí. Ak je obrazovka príliž blízko, väčšina ľudí má tendenciu sa zakláňať. Ak je naopak veľmi ďaleko, ľudia sa hrbia a vytvárajú ďalšie problémy, o ktorých sme písali v predchádzajúcich článkoch. 

Podľa väčšiny odborníkov je ideálna mať obrazovku vo vzdialenosť jednej vystretej paže. Obrazovku by ste mali byť chopný chytiť počas bežnej pozície za pracovným stolíkom. Jej výška by mala byť na úrovni očí.

Upracte si stolík

Čím viac predmetov budete mať na pracovnom stolíku, tým bude náročnejšie udržať správnu pracovnú polohu. Snažte sa zorganizovať si stolík tak, aby ste sa pre nič nemuseli naťahovať a všetky veci, ktoré používate denne zo stolíka vyhoďte. Lakte by mali byť počas väčšiny dňa pod pleciami v 90 stupňovom uhle v lakťovom kĺbe. 

Počúvajte svoje telo

Ak si vaša práca vyžaduje sedenie, snažte sa meniť pozície tak často ako je možné. Vždy keď budete mať potrebu sa postaviť, tak sa postavte a poprechádzajte sa. Aj 2 minúty státia, každú hodinu Vám vedia pomôcť s bolestami.⠀

Ak máte stále problém s pracovným nastavením, príhláste sa na odber noviniek a získajte zadarmo kompletný ale pritom jednoduchý návod, ako si nastaviť pracovné prostredie zadarmo. Odkaz nájdete v BIO.