ako sa rozhýbať počas práce z domu?

Práca z domu nie je vôbec ľahká, keďže väčšina z nás nie je pripravená na to stráviť okrem voľných chvíľ aj tie pracovné doma. Okrem toho, že sme „doma“, tak sa týmto spôsobom hýbeme ešte menej, ako predtým. Stojace telo využíva energiu úplne inak, ako keď sedíme. 

Niekto, kto sedí 8 hodín denne, spáli za tento čas približne 300 kalórií. Avšak niekto, napríklad čašník, ktorý väčšinu času stojí spáli okolo 1300 kalórií. To je rozdiel 1 000 kalórií za jeden deň! 

Časom môže byť táto odchýlka kalórií rozdielom medzi bežnou postavou a obezitou. Pravideľným státim zvýšite Váš celkový energetický výdaj o 17-30% oproti sedeniu, čo je za jeden rok množstvo energie uloženej v 2,5kg telesného tuku

Sediace telo nevynakladá veľa energie. Signály, ktoré sa normálne vysielajú v dôsledku pohybujúcich sa a spaľujúcich kalórií, doslova zhasnú. Spalovanie kalórií sa doslova vypína. Zároveň sa zapájajú procesy, ktoré ukladajú tuk. 

Výsledok: ľudia s nízkou úrovňou aktivity bez pohybu sú náchylní k obezite. Obezita a sedavý štýl života idú ruka v ruke. 

Preto musíme zmeniť najmä tie hodiny, ktoré presedíme a potom môžeme pridať čerešničku na torte, akou je cvičenie. Dali sme dokopy niekoľko rád, ktoré by Vám mohli pomôcť zväčšiť množstvo pohybu aj počas home office. 

Pravidelne meňte pozíciu sedenia

Keď už musíte sedieť, snažte sa pozície, ktoré používate pravidelne meniť. Pri výbere stoličky nemusíte mať veľké nároky / predstavy, či už bude stáť 50 alebo 500 eur, stále na nej budete sedieť. Ak je menej komfortná, tak vás donúti sa viac hýbať. Môžete si vyskúsať niektoré z našich odporúčaných typov sedení… Či už budete striedať vyloženie jednej nohy na druhú, budete mať nohy na široko, nohy ku sebe nezabudnite nohy striedať!

Každých 30 minút sedenia striedajte s 2 minútami pohybu.

Nastavte si alarm, časovač, čokoľvek, čo vás donúti sa postaviť. Potom sa stačí ponaťahovať alebo sa len tak poprechádzať, ísť sa napiť.

Kedykoľvek to je možné, stojte

Stojte keď pijete kávu, keď s niekym telefonujete alebo keď sa rozprávate s partnerom či partnerkou. Snažte sa čo najviac obmedziť sedenie, ktoré nie je nevyhnutné. Veľké zmeny viete takto malými krokmi zbierať už počas práce. Potom slovné spojenie “nemám čas ísť cvičiť, lebo musím byť dlho v práci” nie je potrebné.

Už nemusím cvičiť?

Cvičiť je správne, ale problémy súvisiace so sedením v optimalnej miere cvičenie 2-3 krát týždenne nevyrieši. Bolo by to ideálne, ak by to bolo takto jednoduché.

Najlepší scenár by nasledoval, ak by sme sa naučili správne cvičiť vo fitku a všetky naše problémy spôsobené sedením sa zlepšia bez toho aby sme niečo zmenili vo svojom bežnom dni.

Zamyslime sa spoločne nad tým či nám 2-3 hodiny cvičenia týždenne dokážu vykompenzovať 30-40 hodín sedenia v práci?

Na záver pár zásad:

  1. Seďte na jednoduchej, nie priveľmi mäkkej stoličke. Či už je to stolička za 50, 100 alebo 800 eur, stále budete na nej len sedieť. Čím menej komfortná, tým lepšie. Aspoň Vás donúti viac sa hýbať!
  2. Seďte na kraji stoličky s miernym predklonom. Týmto si ľahšie udržíte správnu pozíciu chrbtice a nevpadnete do klasického tvaru C, ktorý môžete vidieť všade v kanceláriach.
  3. Nami odporúčané pozície Vám pomôžu miernym spôsobom “ponaťahovať” často skrátené svalové skupiny najmä v oblasti bedier.
  4. Nezabudnite striedať nohy!
  5. Seďte čo najmenej!