Spomaľuje sa metabolizmus po 40-tke?
Možno to poznáte. Príde k Vám známy a hovorí ako pribral, všetko robí ako doteraz, hýbe sa, je tak asi ako posledných X rokov a to musí byť tým, že sa mu spomalil metabolizmus. Po 40tke už to neni ako to bývalo, hovorí…
Čo je ale na tomto skutočne pravdy?
Vo vedeckom časopise Science vyšla pekná štúdia, ktorá pozorovala, ako sa mení náš metabolizmus počas života.
Náš “metabolizmus” alebo aj celkový energetický výdaj (zn. TEE – total energy expendure) sa zkladá z niekoľkých častí.
Najväčšiu časť a to zhruba 70% tvorí bazálny metabolizmus (BEE – basal energy expendure, BMR – basal metabolic rate), potom cca 15% “metabolizmus” netréningových aktivít (NEAT – non-exericise activity thermogenesis), cca 10% termický efekt potravín (TEF – thermic effect of food) a iba 5% metabolizmus pohybových aktivít (EAT – exercise activity thermogenesis).
Z výsledkov tejto práce bolo, že celkový energetický výdaj (TEE) ako aj bazálny energetický výdaj (BEE) ,upravený o netukovú hmotu, sa medzi 20 a 60 rokom života skoro vôbec nemení a tieto výsledky boli nezávislé na pohlaví.
Avšak práca ukazuje, že celkový energetický metabolizmus (TEE) koreluje s netuhovou hmotou v štýle, “čím viac svalov, tým vyšší metabolizmus”.
S výrazne zníženým metabolizmom sa môžeme ale napr. stretnút pri väčších kalorických deficitoch (diétach), kedy je náš organizmus schopný znížiť výdaj.
Prečo teda po tej 40-tke priberáme?
Medzi hlavné dôvody by sme mohli zaradiť aj to, že v skutočnosti nejeme to, čo sme jedli predtým (jeme zväčša viac), hýbeme sa inak ako sme sa hýbali predtým (hýbeme sa zväčša menej) a môže k tomu prispieť množstvo iných faktorov ako viac stresu, povinností, deti a pod.
Ak chcete “zrýchlit metabolizmus” jedným z najlepších možností je zvýšiť množstvo netukovej hmoty (teda tej svalovej).