Silový tréning Vás nebaví, ale čistiť si zuby áno?

Občas sa stáva, že ľudia hovoria, ako nestíhajú ísť do posilňovne, alebo sa inak venovať silovému tréningu. Iní zasa, že ich to nebaví a že si radšej idú zabehať. Behanie a podobné aeróbne aktivity sú super, ale silový tréning má rovnako veľmi podstatné miesto v našich životoch. Práve umývanie zubov je jeden z veľmi dobých prirovnaní, ktoré môžeme použiť.

Zuby si umývame najmä kvôli tomu, aby sme nemali kazy. Robíme to, ako prevenciu voči rôznym negatívnym účinkom, ktoré špinavé zuby zo sebou nesú. Podľa odporúčaní by sme si ich mali umývať aspoň ráno a večer. Táto aktivita nám cca zaberie 5 minút ráno a ďalších 5 minút večer. To je dokopy 60 minút za týždeň.

Podľa meta-analýzy z roku 2022 (pozorovaniu viacerých veľkých štúdií) sa prišlo na to, že cvičenia posilňujúce svaly (silový tréning) sa spájajú s 10-17% poklesom rizika predčasného úmrtia (všeobecne) a úmrtia na hlavné neprenosné choroby vrátane rôznych typov rakovín, cukrovky či srdcovo-cievnych ochorení.

Maximálne zníženie (až o zhruba 10 – 20%) ľudia v týchto výskumných súboroch mali pri silovom tréningu len 30 – 60 minút týždenne. Ďalšie zníženie bolo vidieť pri kombinácii silového a aeróbneho typu tréningu. Pri vyššom množstve silového tréningu, už neboli viditeľné také veľké zlepšenia. Čiže by sa mohlo hovoriť o minimálnej efektívnej dávke.

To znamená, že ak by ste vykonávali silový tréning 30 – 60 minút týždenne, vaša šanca, že budete žiť dlhšie je o 10 – 20% vyššia, ako keď nebudete. Cvičenia silového charakteru sú práve ako čistenie zubov, ktoré má preventívne účely a tieto dve aktivity si vyžadujú zhruba rovnaký týždenný objem.

Zabudnime nato, že silový tréning je len pre kulturistov, veľkých chlapov a športovcov, ale je to jeden z najlepších a veľmi lacných spôsobov, ako žiť kvalitnejšie a dlhšie.

Viac o tejto práci si môžete pozrieť tu: PMID: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35228201/