Priberanie v kocke

V jednoduchosti priberanie závisí od kalórií, ktoré skonzumujeme, koľko z nich uložíme a koľko  minieme. Toto je však ovplyvnené génmi a prostredím. Súhra medzi týmito faktormi nás sprevádza celý život.

Kalorická rovnováha

Rovnováha uložených a spálených kalórií závisí od genetickej výbavy, úrovne fyzickej aktivity a výdaju energie v pokoji.
 
Nadbytočné kalórie sa ukladajú ako tuk do tukových buniek, buď ich zväčšením, alebo vytvorením nových. Ak zvýšite pohybovú aktivitu, spálite viac ako prijmete, vaše telo zníži časť tukoých zásob.

Genetika

Sila genetiky na nadváhu sa veľmi líši (25 – 80% vplyv pre predispozície ku nadváhe). Gény prispievajú k priberaniu najmä lebo ovplyvňujú:
  • chuť do jedla, sýtosť a metabolizmus,
  • distribúciu telesného tuku,
  • tendenciu jesť ako spôsob zvládania stresu.
Avšak zvýšenie počtu obéznych začalo prudko stúpať v 90. rokoch. Genetika nie je schopná vysvetliť tento rýchly vzostup a preto zistenia podčiarkujú dôležitosť prostredia, ktoré prispieva ku tejto epidémii.

Prostredie

Vplyvy prostredia vstupujú do hry ešte predtým, ako sa narodíme. Deti matiek, ktoré fajčili počas tehotenstva, majú väčšiu pravdepodobnosť nadváhy a to isté platí pre deti narodené matkám s cukrovkou.

Detské návyky (sladké vody, vysoko-kalorické potraviny) sa často držia po celý život. Takéto deti si vytvárajú chuť týchto výrobkov a pokračujú v ich konzumácii ako dospelí, čo podporuje zvýšenie hmotnosti. A aj deti, ktoré sledujú TV a hrajú videohry namiesto aktívneho pohybu sa zväčša pripravujú na sedavú budúcnosť. Okrem toho na nadváhu môže mať vplyv aj to, koľko spíme, ako veľa stresu pociťujeme a ďalšie faktory. 
 
Náš každodenný život neponúka veľa príležitostí pre fyzickú aktivitu. Do práce jazdíme autom, nákupy robíme v obchodných centrách, kde je všetko blízko seba. Parkujeme blízko vchodov, chodíme výťahmi, používame umývačky riadu a automatické vysávače. Okrem toho pracujeme dlho a tak nemáme čas ísť si zacvičiť.

3 rady ako počas roka nepribrať!

1. Pravidelne sa hýbte

Jednoduchá rada, ale pohyb je veľmi podstatný pre udržanie si telesnej hmotnosti. Počas stresujúceho obdobia svoje pravideľné aktivity často rušíme a to by sme práve nemali. Snažte sa udržať si aktivity, ktoré robíte počas celého roka. Ak ste ich nemali dostatok, tak sa snažte mať 10 000 krokov denne

Ak nie je možné ísť niekam osobne, tak sa snažte odcvičiť doma, alebo sa aktívne zahrajte s deťmi. Ak ani toto nie je možné, tak potom prechádza je skvelý pomocník. Okrem lepšieho trávenia spálite aj nejaké tie nadbytočné kalórie. Ako minimum sa snažte zaradiť do dňa 10 minútové cvičenie. 

Viac o tom, ako začať cvičiť nájdete tu!

2. Poriadne spite

Nedostatočný spánok alebo nízka kvalita spánku, ovplyvnená napríklad alkoholom si vyberie drahú daň na vašom metabolizme a zdraví. Ľudia, ktorí nemajú dostatočný spánok majú často chuť na vysoko-kalorické potraviny. Priemerný človek, ktorý spí o hodinu menej ako by mal prijme až o 20% kalórií viac. Snažte sa dodržať 8 – 9 hodín neprerušovaného spánku. Ak Vás záujíma viac o spánku, tak si môžete prečítať článok o spánku tu!

3. Kvalitne jedzte

Nepravidelná strava je jeden z najčastejších dôvodov, prečo majú ľudia problémy s nadváhou.

Sami to možno poznáte, keď ste hladný, zjedli by ste čokoľvek. Preto vhodným receptom mať poriadne ranajky, aby ste sa počas “hostiny” najedli rozumnejšie. Veľmi vhodné je dodržiavať takýto harmonogram stravy ako počas celého roka a počas sviatkov veľmi nemeniť.⠀

Alkohol znižuje schopnosť rozhodovať sa racionálne a okrem horšej kvality spánku, ľudia zvyknú aj viac zjesť. Snažte sa minimalizovať konzumáciu alkoholu a vyhýbajte sa rôznym vianočným punčom, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru.