Zdravé návyky a ich sledovanie
Nový rok je tu a s ním prichádzajú aj „klasické“ predsavzatia viac cvičiť, menej jesť, schudnúť… Podľa prieskumov si až 70% ľudí dáva novoročné sľuby. Realita je však taká, že 1/3 predsavzatí nevydrží ani mesiac a iba 10% ľudí si nové návyky udržia.
Najčastejším dôvodom nedodržania je nevytvorenie realistických cieľov ani plánu. Najlepšie je zvoliť iba jedno alebo dve jednoduché novoročné predsavzatia. Ak chcete byť úspešný, je podstatné zvoliť „SMART“ predsavzatia. To sú jednoduché, merateľné, dostupné, realistické a časovo ohraničené predsavzatia.
Príklad: Každý deň v tomto mesiaci si dám 10 minútovú prechádzku.
Pripravili sme niekoľko zdravých predsavzatí aj s príkladmi.
1. Uprednostnite spánok
O spánku sme písali veľa v predchádzajúcich príspevkoch a preto asi nie je veľmi potrebné písať o všetkých negatívnych účinkoch nedostatočného spánku (viac v predchádzajúcich príspevkoch).
Príklady predsavzatí:
– Nastavím si budík aby mi pripomenul, že o 22:30 mám spať.
– Po 15:00 nebudem piť nič, v čom je kofeín.
– Vytvorím si harmonogram, aby som spal 8 hodín denne.
2. Pridajte pravideľný pohyb
Pridať pohyb hneď neznamená, že od nového roka musíte začať behať. V aktuálnom stave nie je veľa možné cvičiť vo fitnes centrách alebo v pohybových štúdiách. Avšak je veľa možností ako byť aktívny aj v domácom prostredí, bez nutnosti veľkého množstva „náradia“. ⠀
Príklady predsavzatí:
– Budem chodiť po schodoch namiesto výťahu.
– Každý deň si dám 20 minútovú prechádzku.
– Po 30 min. práce za počítačom sa 5 minút prejdem.
3. Buďte menej pripojený
Byť neustále k dispozícii môže byť stresujúce a je dokázané, že to má negatívne účinky na naše zdravie. Čím viac sme na digitálnych zariadeniach, tým sme menej produktívny. Prílišné pripútanie k technológiám tiež spôsobuje narušenie spánku a problémy s našou schopnosťou nadviazať citové spojenie s ostatnými ľuďmi.
Príklady predsavzatí:
– Každý deň na 60 minút vypnem zvonenie na telefóne.
– Po 20:00 nebudem prijímať žiadne hovory.
– Nebudem prijímať, čítať ani odosielať maily pred 8:00.
Ako si ale tieto predsavzatia udržať?
Udržať si novoročné predsavzatia môže byť náročné, najmä ak nemáte vypracovaný plán, ktorý vám pomôže dosiahnuť výsledky. Ak si chcete zvýšiť šance na úspech, je potrebné si položiť niekoľko podstatných otázok.
1. Začnite s otázkou, prečo?
Vaša motivácia iba z hľadiska, že chcem mať určité predsavzatie môže vydržať krátko. Je vhodné nájsť pádne dôvody, prečo sa snažíte urobiť zmenu vo svojom živote.
Nikto iný vás neprinúti, preto musíte za premenou nájsť niečo skutočne dôležité. Môžu to byť rôzne dôvody, medzi nimi treba myslieť aj nato, že cvičenie nám z dlhodobého hľadiska pomáha žiť kvalitnejší život. Cvičenie nám napríklad pomôže pomôcť udržať krok s vašimi deťmi, alebo s priateľmi počas prechádzky. Keď budete mať aj tažšie chvíle, tak si spomeniete, prečo ste vlastne začali a udržať si tento zvyk bude o to jednoduchšie.
2. Aký je váš ciel?
Vo vašich novoročných predsavzatiach je nevyhnutné byť špecifický. Nevravte si, že budete jesť zdravšie, ale dajte si aj priamu úlohu, ako to chcete urobiť. Budete jesť menšie porcie? Večer nebudete jesť čipsy, alebo vymeníte sladené nápoje za čistú vodu? Všetko, čo je merateľné je dosiahnuteľné.
Váš cieľ musí byť specifický, ale musí byť aj realistický. Nie je vhodné snažiť sa zmeniť všetko naraz, alebo schudnúť 10 kg za mesiac. Namiesto toho, aby ste zlyhali sa uistite, že vaším cieľom je niečo, je reálne možné zvládnuť v danom časovom intervale (napr. 1 kg za mesiac). Aby sa Vám meranie stalo ľahším tak si rozdeľte vaše ciele na mesačné bloky.
Držte sa jedného alebo dvoch cieľov. Ak máte príliš veľa cieľov, nedržíte sa ani jedného.
3. Ako budete merať pokrok?
Ak už viete prečo a máte svoj cieľ je podstatné zvoliť vhodné meranie vášho pokroku. Ak sa napríklad snažíte schudnúť, tak môžete sledovať svoj pokrok na hmotnosti, ktorú si budete v pravideľných intervaloch (nie častejšie ako týždenne) merať. Alebo si môžete skúsiť, ako vám sedia nohavice.
Aby sme Vám pomohli, tak sme pre Vás pripravili jednoduchý sledovač návykov, ktorý si môžete stiahnuť a vyplniť si ho podľa seba!
Odkaz máte tu: http://akademiatelocviku.sk/sn_at.pdf