Máte počas týždňa dostatok pohybu?
Niektorí ľudia sa stále domnievajú, že stačí chodiť 2 – 3 krát do fitnes centra alebo na nejaké skupinové cvičenie. To však vôbec nie je pravda.
Pyramída fyzických aktivít je vizuálnym usmernením pre ľudí všetkých vekových skupín, ktoré sú všeobecným odporúčaním pre udržanie fyzického zdravia. ⠀
Každý deň
Podľa odporúčaní rôznych zdravotníckych organizácií je základným odporúčaním pre pohybovú aktivitu minimálne 60 minút mierne náročnej pohybovej aktivity denne. Toto zahŕňa činnosti každodenného života ako práce v záhrade, práce v domácnosti alebo aj prechádzky so psom. ⠀
3 - 5 krát týždenne
Aktivity stredne vysokej intenzity sú najmä tie, ktoré vykonávate minimálne 10 – 20 minút bez prestávky.
Hlavným cieľom týchto aktivít je zvýšenie srdcovej frekvencie, zrýchlenie dýchania a pot.
Medzi tieto by sme mohli zaradiť napr. behanie, tancovanie, byciklovanie, korčuľovanie alebo plávanie. Do tejto skupiny rovnako patria aj kolektívne športy ako napríklad futbal, tenis, lyžovanie a iné. ⠀
2 - 3 krát týždenne
Silový tréning je jedným z hlavných možností ako si udržať dostatočnú svalovú a kostnú hmotu počas celého života. Ideálne je precvičiť všetky hlavné svalové skupiny a to zvyčajne 2 – 4 sérami v rozsahu 8 – 12 opakovaní.
Okrem silového tréningu môžeme využiť aj cvičenie s vlastným telom, lezenie alebo skákanie. Okrem toho je potrebné aj udržiavať svaly v dostatočnej dĺžke, keďže behom života majú niektoré svalové skupiny vyššiu tendenciu ku skracovaniu. Či už k tomuto využijete strečingové cvičenia, gymnastické cvičenia, jógu alebo inú formu cvičenia je na Vás.
Zredukovať
Prieskumy ukazujú, že až 50% Slovákov nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu počas týždňa presahujúcu 30 minút.
Priemerný Európan sedí počas dňa od 5 – 8 hodín.
Sedíme za počítačom, počas presunu, počas pozerania televízie a samozrejme aj počas jedenia. Množstvo času, ktoré trávime neaktivitou je tak vysoké, že generačne sa kvalita života zhoršuje.
Všetky tieto činnosti ako pozeranie televízora, hranie počítačových hier a surfovaním po internete by sme mali výrazne obmedziť.