Má zmysel, dať si po obede šlofíka?

Dostatočný a kvalitný spánok je jedna z najpodstatnejších vecí, ktoré pre svoju regeneráciu môžete spraviť. Avšak z južanských oblastí môžeme pozorovať, že španieli či taliani radi využívajú “siestu”.

Niekoľko výskumov v posledných rokoch ukazuje, že mať možnosť si oddýchnuť, poprípade pospať v rozsahu od 20 – 90 minút, má výrazné pozitívne účinky na ľudský organizmus.

Medzi hlavné pozitívne účinky “šlofíka”:
– Zlepšenie kognitívnych schopností (krátkodobá pamäť, rozhodovanie, reakčný čas a sústredenosť),
– zlepšená športová výkonnosť (silové aj vytrvalostné schopnosti),
– nižšia pociťovaná únava, úzkosť a depresia.

Najvýraznejšie zlepšenia sa ukazujú po dlhšom odpočinku (napr. 90 min.). Napriek tomu aj spánok/oddych v rozsahu okolo 20 – 30 minút má stále svoje opodstatnenie.

Tieto zlepšenie boli v prácach najvýraznejšie 60 – 120 minút po tomto šlofiku.

Avšak pozor! Šlofíka si je podstatné dať najlepšie medzi 12:30 a 16:30 hodinou (ideálne 14:00). V neskorších hodinách Vám môže tento spánkový blok negatívne ovplyvniť štandardný nočný spánok a môžete mať problémy so zaspávaním.

Medzi ďalšie formy oddychu by sme mohli zaradiť aj “coffee nap” alebo “NSDR (Non-sleep deep rest)” protokoly.

Tieto poobedné zdriemnutia vyzerájú byť ako veľmi prospšené stratégie, ako zlepšiť svoj celkový výkon. Veľkou výhodou je, že sú bezplatné, ľahko zorganizovateľné a skutočne podporujú telesné funkcie (lepšie ako káva).

Ak Vás zaujíma viac o regnerácii, tak sa môžete prihlásiť na kurz “Regenerácia (nielen) v športe, prostredníctvom služby ZOOM. Viac informácií o kurze a registrácia na: https://akademiatelocviku.sk/regeneracia

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30239491/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36518294/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36690376/