Má množstvo spánku vplyv na vnútrobrušný tuk?​

Počas začiatku roka je vidieť, že mnoho ľudí sa snaží zlepšiť svoje telesné zloženie. Mnoho ľudí začne cvičiť a čaká na zmeny, ktoré ani nemusia prísť.

Dôvodov môže byť niekoľko, ale jedným zo základných je aj to, že nie všetci majú správne nastavený spánok. Možno ste z rôznych strán počuli, že stačí X hodín, alebo Y hodín spánku.

Viacero výskumov ukazuje, že dlhodobý spánkový deficit (menej ako 7 hodín / za noc) vedie ku zvýšenému riziku obezity, diabetu, zvýšenému krvnému tlaku, infarktu a rôznym iným aj psychickým poruchám. Bohužiaľ toto postihuje 20-25% dospelej populácie vo vyspelých krajinách.

Jedna zaujímavá štúdia to teda vyskúšala. Snažili sa zistiť, čo sa stane, keď namiesto bežných 9 hodín/noc, spala sledovaná skupina iba 4hodiny. Výskumníci zobrali skupinu ľudí, a rozdelili ju na 2 polovice. Jednu polovicu výskumu nechali 14 (za sebou idúcich) dní spať iba 4 hodiny za noc, druhá spala 9 hodín. Potom obe skupiny nechali 3 dni spať zasa “normálne” a tieto polovice sa vymenili.

Výsledkom tejto štúdie bolo, že napriek tomu, že celkové % telesného tuku sa nezmenil, bolo že osoby, ktoré mali 4 hodiny spánku pribrali počas toho obdobia až 9% vnútrobrušného tuku (oproti 2,6%, keď spali 9 hodín).

Hlavným dôvodom bolo najmä to, že nedostatok spánku sa spája so zvýšeným príjmom jedla, ale nie so zvýšeným množstvom pohybu.

Ďalšie negatívny účinky nízkeho množstva spánku by sa prejavili, ak by výskumníci skúmali účastníkov dlhšie. Ale napriek tomu boli účastníci 42 za sebou idúcich dní sledovaných vo výskume.

Odkaz na štúdiu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35361348/