Koľko spánku podľa veku potrebujeme?

Možno Vás táto otázka napadla, najmä ak budíte svoje deti počas víkendu. Možno aj Vás budili vaši rodičia, keď ste boli malí s dojmom, že nie je zdravé spať tak dlho.

Pred nedávnom Sleep Foundation vydalo nový súbor aktualizovaných odporúčaní pre dĺžku spánku podľa vekových skupín. Musíme si uvedomiť, že deti nie sú malí dospelí a spánok nie je pre každého rovnaký. Celkové požadované trvanie spánku sa mení na základe rôznych faktorov. Tým najvýraznejším je vek.

Novorodenci trávia spánkom až 2/3 dňa (cca 14 – 17 hodín). Následne sa tento čas znižuje a deti v nižsom školskom veku sa by mali mať 9 – 11 hodín spánku. Obdobie puberty sa pohybuje okolo 8-10 hodín a až od veku zhruba 26 rokov sa čas “stabilizuje” na 7-9 hodín. Počas celého života tak dochádza k pomalému, ale postupnému znižovaniu požadovaného spánku.

Prečo je tomu tak by sme mohli rozvrhnúť do dlhého príspevku, ale podstatný je najmä rozvoj mozgu, telesný rast a na všetky tieto časti, ako aj na regeneráciu je nevyhnutný dostatočný spánok.

Množstvo spánku nie je absolútne a pre každú vekovú kategóriu je to skôr časové rozpätie. Vaše telo by Vám malo dať vedieť, koľko spánku potrebujete. Ak potrebujete každý deň budík, aby vás postavil na nohy, ak sa cítite pomalí a ospalí počas dňa a potrebujete kofeín aby Vás udržal v chode, alebo máte tendenciu spať počas víkendov výrazne dlhšie, všetko sú to príznaky nedostatočného spánku.

Ak sa chcete dozvedieť viac o spánku, ako ho optimalizovať a nastaviť, tak sa prihláste na náš kurz Regenerácia (nielen) v športe. Prebieha online (prostredníctvom služby ZOOM), takže nie je potrebné kvôli absolvovaniu kurzu nikam cestovať!

Viac informácií o kurze a registrácia na: https://akademiatelocviku.sk/regeneracia