ČO je "Plochá noha"?
Po narodení máme všetci “ploché nohy”, pretože klenby sa vyvíjajú a formujú vo veku do troch rokov.
Keďže chodidlá sú jediným miestom kontaktu s podlahou, sú tak základom správneho postavenia celého tela. Nesú hmotnosť tela a okrem iného nám klenby nohy pomáhajú udržiavať rovnováhu.
Klenby (pozdĺžna a priečna) poskytujú pružné spojenie medzi jednotlivými časťami chodidla, takže pri zaťažení sa môže sila skôr rozptýliť a následne sa presunúť na dlhé kosti predklonia a stehien.
Ak sa záťaž prenáša nesprávne môže spôsobiť niekoľko problémov ako napríklad:
– Bolesť päty, klenby a členkov.
– Bolesť v oblasti predkolenia.
– Pichanie či svalové kŕče v oblasti chodidla a dolnej končatiny.
– Bolesti spodnej časti chrbta, bedier alebo kolien.
Čo znamená plochá noha?
Ploché nohy, alebo plochonožie radíme medzi deformity, pri ktorých sa prepadnú klenby nôh a chodidlo prichádza do plného kontaktu so zemou. Tento stav môže mať rôzne stupne a môže byť na jednej alebo na oboch chodidlách detí ale aj dospelých.
Ak plochonožie pretrváva aj po vývoji chodidla v detstve podľa základného delenia poznáme dva typy plochonožia:
– flexibilné,
– rigídne.
Podľa niekoľko štúdií je výskyt plochonožia v rámci populácie na úrovni 10 – 14%.
Z toho až 80% dospelých osôb má práve flexibilné plochonožie, keď chodidlo nie je schopné niesť hmotnosť tela. Po odľahčení sa klenba opäť vytvorí. Pri tuhom plochonoží sa klenba netvorí vôbec. Flexibilné plochonožie nemusí byť bolestivé, avšak môže sa prejaviť bolesťou po športovaní. Rigídne plochonožie môže byť bolestivé aj počas každodenných aktivitách.
Čo spôsobuje plochonožie?
Flexibilné plochonožie je zväčša spôsobené voľnosťou kĺbov nohy, a medzi príčiny patrí aj dedičnosť. Tuhé plochonožie môže súvisieť s mozgovou obrnou, úrazmi alebo artritídou.
Najčastejšie príčiny plochonožia:
– Dedičnosť,
– voľnosť väzív,
– stuhnutá achillova šľacha,
– zranenia chodidla,
– nadváha,
– nedostatočný tréning chodidiel,
– alebo dlhodobé preťažovanie.
Niekoľko výskumov naznačilo, že BMI je korelované s plochonožím a čím väčšia je hmotnosť tela, tým vyššia je miera plochonožia už u detí aj u dospelých.
Uvoľnite si hodidlá a lýtka
Jednou možnosťou ako predchádzať plochonožiu, poprípade ho zlepšiť je starať sa o svoje chodidlá tak, ako si zaslúžia.
Pripravili sme pre Vás niekoľko jednoduchých uvoľňovacích techník a cvičení, ktoré môžete vykonávať denne a pomôžu Vám budovať lepšie chodidlá. Tieto cvičenia Vám pomôžu chodidlá uvoľniť a udržať ich dostatočne pohyblivé.
Čo budete potrebovať?
Pre uvoľňovacie cvičenia je vhodné mať malú masážnu loptičku (tenisovú, lakrosovú) a penový valec (flašku, valec na cesto).Vždy je ideálne najskôr uvoľniť svaly a šľachy a následne potom ich môžete efektívnejšie rozhýbať.
1. Uvoľnite klenby
Postavte sa nohou na loptičku a hýbte ňou vpred a vzad. Mierne zatlačte a hľadajte stuhnuté miesta. Na týchto miestach zastavte a počkajte pokým pocítite uvoľnenie.
2. Uvoľnite si lýtka
Sadnite si a položte loptičku na vnútornú stranu lýtka, blízko píšťaly. Pomalým pohybom loptičkou uvoľnite svaly, ktoré sú blízko kosti. Mierne zatlačte a hľadajte stuhnuté miesta. Na týchto miestach rovnako zastavte pokým neucítite uvoľnenie.
3. Uvoľnenie lýtok z vonka
Sadnite si tak, že loptičku položíte medzi lýtko a zem. Pomalým pohybom sa snažte uvoľniť svaly na vonkajšej strane medzi píšťalou a ihlicou.
4. Uvoľnenie lýtok valcom
Podložte si valec pod nohu a pomalými pohybmi sa snažte rozmasírovať celé lýtko od achillovej päty až pod koleno. Počas valcovania sa snažte natáčať chodidlo do rôznych strán aby ste rozmasírovali všetky časti zadných lýtkových svalov.
5. Krúženie nie len členkami Sadnite si a chyťte si nohu pod kolenom. Pomalým pohybom sa snažte robiť čo najväčšie kruhy chodidlom. Okrem toho sa snažte hýbať chodidlom tak, aby ste pracovali aj s lýtkovými kosťami a vytvárali pohyb aj v týchto častiach. Sústreďte sa na čo najplynulejšie pohyby.