3 rady ako začať s pohybom!

Či už žačínate po dlhšej prestávke, alebo ste boli chorí, alebo ste boli akokoľvek obmedzený nie je to ľahké. Niektorým, ktorých harmonogram sa výrazne naruší môžu opustiť svoj možno dobre rozbehnutý systém pohybu. Ak je to už ale za vami, nemali by ste zabúdať na pohyb a opäť sa čo najviac hýbať. Pripravili sme pár rád, ktoré Vám pomôžu sa nakopnúť.

  1. Malé kroky, veľké výsledky.
  2. Vytvorte si “rituál”.
  3. Nájdite si sparinga.

Malé kroky, veľké výsledky

Začiatky sú ťažké a preto nie je dobrý nápad začínať 2-hodinovou návštevou fitnes centra, alebo 10 km behom. Malé kroky sú najmenej “bolestivé”, ale vedia pomôcť k dosiahnutiu cieľov. 

Na začiatok je vhodné si vybrať aktivity, ktoré nie sú časovo ani fyzicky veľmi náročné. Ak chcete začať s behaním, skúste si na začiatok iba obuť tenisky na behanie, alebo sa choďte sa na 5 minút poprechádzať. Čím na začiatok jednoduchšie, tým lepšie.

Vytvorte si rituál

Niekedy ani nie je ťažké začať, ale udržať si novú aktivitu. Výskumy ukazujú že je potrebný pomerne veľký časový úsek nato aby ste sa vytvorili návyk. Preto je dobré si naplánovať deň a z nového zvyku si spraviť rituál. Nedávajte si na začiatok veľkú záťaž a začnite s tým, že sa budete 2-krát za týždeň hýbať, napríklad 20 minút. 

Keď už budete schopní si tento návyk udržať, môžete ho ďalej rozširovať alebo upravovať.

Nájdite si sparinga

Zlé počasie, ťaždý deň v práci alebo sa Vám proste nechce. Všetko toto sú problémy na ktoré narazíte, keď sa budete snažiť vytvoriť si pohybový návyk. Aby ste mali niekoho so sebou, stiahnite so sebou kamaráta alebo kolegu.

Ideálne (nie nevyhnutné) je, ak sa už hýbe a vy sa k nemu pridáte. Sociálny aspekt cvičenia vie zvýšiť motivácia a navzájom sa môžete povzbudiť do pohybu, keď má jeden z Vás horší deň.