3 jednoduché rady, ako fungovať zdravšie v práci

Dlhodobé sedenie je problém, s ktorým si nevie dať rady mnoho ľudí v produktívnom veku. Aktuálna situácia uprednostňuje prácu z domu a tým dáva ťažkú úlohu jednotlivcom prispôsobiť domáce prostredie tak, aby bolo čo najvhodnejšie pre prácu. Dlhodobé sedenie je často spojené so zdravotnými problémami ako napríklad bolesti krku a chrbtice, syndróm karpálneho tunela, oslabené brušné svalstvo či bolesti bedrových kĺbov.

Všetkého veľa škodí

Naša prvá rada sa možno nezdá byť originálna, ale je veľmi podstatná. Všetkého veľa škodí. Či už stojíte, sedíte alebo vykonávate akékoľvek zamestnanie, mali by ste sa snažiť svoje polohy meniť a vyhnúť sa „statickému stereotypu”.

Jednou možnosťou je robiť si pravidelné prestávky a to v pomere 30:3. Po každých 30 minútach určitej polohy by ste sa mali urobiť “reštart” tela a napríklad sa poprechádzať. Ďalšou možnosťou je túto polohu zmeniť tak, aby bola čo najviac odlišná od tej, ktorú ste vykonávali (napr. sedenie a státie, rôzne verzie sedenia).

Často si neuvedomíme ale ani dlhodobé nosenie predmetov (napr. kabelky) v jednej ruke nám môže výrazne ovplyniť držanie tela. Preto sa snažte strediať pažu v ktorej nosíte predmety.

Uprednostnite spánok

Možno poznáte scenár, človek príde večer domov, pustí si televízor, rozvalí sa na gauč a “relaxuje“. Táto činnosť však nie je veľmi relaxačná ani pre telo ani pre mozog. Navyše sa často krát stane, že sa ľudia v dôsledku vyžarujúcemu svetlu pripravujú o kvalitný spánok, ktorý je práve najlepší nástroj regenerácie.

Bez kvalitného a dostatočne dlhého spánku (okolo 8 hodín) naše telo nie je schopné efektívne regenerovať a na ďalší deň kvalitne pracovať.

Pravideľný pohyb je liek

Je vedecky dokázané, že primeraná pravideľná pohybová aktivita pozitívne vplýva na výkon v práci. Podľa pohybovej pyramídy, ktorú sme spomínali v jednom z minulých príspevkov, by sme mali vykonávať 30 minút ľahkej pohybovej aktivity denne (ste schopný rozprávať).

Následne by sme sa mali sústrediť na pohybové aktivity 2 – 3 x týždenne, ktoré budujú svalový aparát (posiľňovanie) a srdcovo cievny systém (nie ste veľmi schopný rozprávať). Najprv sa snažte každý týždeň vykonať každý typ pohybovej aktivity jeden krát. Tento systém sa udržte 2 – 3 mesiace a následne potom môžete pridávať.

Podstatou je, aby ste sa cvičili od teraz až do vysokého veku. Nie je potrebné to krátku dobu preháňať.