Technologický krk v kocke

Čo je to “technologický krk”?

Tento názov je voľne preložený z anglického „tech neck“ a používa sa pri problémoch s opakovaným preťažovaním krčnej chrbtice. Doba smartfónov a tabletov nám okrem veľa výhod môže spôsobovať aj veľa problémov. Ak trávime denne 4 hodiny pozerania do telefónu, tak to za rok vychádza na skoro 1 400 hodín. To už je dosť vysoké množstvo času. Pri nevhodnom nastavení môžeme preťažiť určité časti krčnej chrbtice a tým si spôsobiť niekoľko zdravotných komplikácií. ⠀

Krčná chrbtica

Krčná chrbtica sa skladá zo 7 stavcov a je najpohyblivejšia a najpružnejčia časť chrbtice. Vďaka tomu sa môže hlava pohybovať do všetkých strán. Má prirodzené zakrivenie “krčnú lordózu”, ktorá ju mierne ohýba smerom dovnútra krku. Pomáha vyrovnať ostatné zakrivenia chrbtice a rovnomerne vyvážiť hmotnosť hlavy (zhruba 5 kg). Pretože je krčná chrbtica veľmi pohyblivá, je aj veľmi citlivá na poškodenie.

Čo spôsobuje “tech. krk”?

Je to často bolestivý stav, ktorý sa prejavuje u osôb so zvýšeným používaním najmä elektronických zariadení. Problém začína, ak je hlava sklonená dopredu.

Keď sa pozeráme priamo pred seba, tak naša hlavá zaťažuje chrbticu hmotnosťou 5 – 6 kg. Ak krk ohneme smerom vpred o 15°, tak zdvojnásobíme túto hmotnosť a bude mať zaťažovať až 10 – 12 kg. Ak by sme ju však ohli do 45° uhla. tak hmotnosť, ktorá sa prenáša na krčnú chrbticu je až 25 kilogramov. Týmto preťažujeme svaly, ktoré udržiavajú krčnú chrbticu až 5 násobne.

Bolesť sa zvyčajne zvyšuje postupne a môže ustúpiť po niekoľkých dňoch a vrátiť sa sporadicky. Tento problém sa môže rozšíriť z krku do strednej časti chrbta, lopatiek a aj do paží.

Takéto polohy môžu ovplyvňovať:

  • bolesti pliec a ramien,
  • bolesti hornej časti chrbta,
  • bolesti hlavy,
  • tŕpnutie rúk,
  • svalovú stuhnutosť a zápaly,
  • nesprávne zakrivenie chrbtice,
  • svalovú degeneráciu,
  • štruktúru krku a problémy s krčnou chrbticou,
  • poškodenie medzistavcových platničiek.

1. ŠTRUKTURÁLNE PROBLÉMY S CHRBTOM A KRKOM

Keď sa vaše držanie tela zhoršuje, natiahnu sa svaly hornej časti chrbta a začnú slabnúť svaly v prednej časti tela, krk sa posúva dopredu a hlava sa cíti o 10 kíl ťažšia. Krk Tech nespôsobuje iba štrukturálne problémy s chrbtom a krkom, ale môže spôsobovať aj paniku a dýchanie. Zostať v postoji otočenom dopredu môže mať výrazný vplyv na vaše dýchanie.
2. NAPÍNA VÁŠ KRK

Celodenné používanie počítača alebo smartfónu môže spôsobiť ďalšie namáhanie krku. Poloha hlavy vpred spôsobí pretiahnutie vašich svalov za krkom a svaly vpredu sa nadmerne skrátia. Nielen to je miesto, kde väčšina ľudí stresuje, ale môže to tiež prispieť k bolestiam, nepohodliu a bolesti krku.
3. BOLESŤ RAMIEN

Okrem bolesti na krku z textových správ na smartfóne môžete tiež pocítiť bolesť v ramene. Pretože sú smartphony malé, veľa ľudí má sklon zvierať plecia, aby držali smartphone v jednej ruke, aby mohli textovať druhou rukou. Nesprávna ergonómia, keď sedíte pred počítačom, môže tiež spôsobiť, že sa ponáhľate nad klávesnicu. Musíte pravidelne vyťahovať ramená, aby ste im pravidelne dávali pauzu, a cvičiť natáčanie ramien dopredu a dozadu.
4. Bolesti hlavy

Mohli by ste tiež pocítiť bolesti hlavy, a to buď z toho, že pri čítaní na monitore počítača máte hlavu príliš prekrytú cez plecia, alebo keď nakláňate hlavu, aby ste čítali displej mobilného telefónu. Každá z týchto pozícií nadmerne vyváži vašu hlavu a môže spôsobiť bolesti hlavy. Namiesto toho skúste zdvihnúť telefón vo výške očí a upraviť si sedadlo tak, aby ste sedeli vzpriamene a vo výške očí s monitorom počítača.
5. TUHOSŤ

Zápal a stres vašich spojivových tkanív a svalov krku môže spôsobiť stuhnutie alebo stuhnutie tkanív a obmedziť rotáciu na krku.
6. CHRBTOVÉ NOSENIE A SLACH

Čím viac ľudí sa spolieha na svoje vreckové elektronické zariadenia, tým viac to poškodzuje ich posturálne zdravie, pretože sa opakovane každý deň a na dlhé obdobia posúvajú vo svojej predvolenej polohe „hlavou nadol“. Môže to spôsobiť dlhodobé opotrebenie krčnej chrbtice a degeneráciu. Mohlo by to tiež spôsobiť potrebu chirurgického zákroku na chrbtici.
7. DLHODOBÉ ÚČINKY

Môžete zaznamenať dlhodobé účinky, ako napríklad:
– Bolesti hlavy s napätím
– Herniované disky v krčnej chrbtici
– podvrtnutie krku, podobné zraneniu spôsobenému bičom
Spočiatku sa stane, že vaše svaly sa musia namáhať, aby držali hlavu. Keď sa vaše svaly napnú, zvyšuje sa tlak na vaše disky, vďaka čomu sa rýchlejšie opotrebovávajú. Vaše oslabené disky by sa potom mohli vypučiť alebo dokonca prasknúť. Ak vám prasknutý disk zovrie jeden z nervov, môžete pocítiť slabosť, bolesť alebo necitlivosť na ruke, ktoré si môžu vyžadovať chirurgické ošetrenie.
8. ABNORMÁLNA KRIVOTA

Ak nebude ohýbanie pohľadu pri pohľade na vašu obrazovku dopredu, môže sa stať trvalým. Mohli by ste si vytvoriť nezvratný vzhľad s chocholom.

Ako tomu predchádzať?