Technologický krk v kocke

Čo je to “technologický krk”?

Tento názov je voľne preložený z anglického „tech neck“ a používa sa pri problémoch s opakovaným preťažovaním krčnej chrbtice. Doba smartfónov a tabletov nám okrem veľa výhod môže spôsobovať aj veľa problémov. Ak trávime denne 4 hodiny pozerania do telefónu, tak to za rok vychádza na skoro 1 400 hodín. To už je dosť vysoké množstvo času. Pri nevhodnom nastavení môžeme preťažiť určité časti krčnej chrbtice a tým si spôsobiť niekoľko zdravotných komplikácií. 

Krčná chrbtica

Krčná chrbtica sa skladá zo 7 stavcov a je najpohyblivejšia a najpružnejčia časť chrbtice. Vďaka tomu sa môže hlava pohybovať do všetkých strán. Má prirodzené zakrivenie “krčnú lordózu”, ktorá ju mierne ohýba smerom dovnútra krku. Pomáha vyrovnať ostatné zakrivenia chrbtice a rovnomerne vyvážiť hmotnosť hlavy (zhruba 5 kg). Pretože je krčná chrbtica veľmi pohyblivá, je aj veľmi citlivá na poškodenie.

Čo spôsobuje “tech. krk”?

Je to často bolestivý stav, ktorý sa prejavuje u osôb so zvýšeným používaním najmä elektronických zariadení. Problém začína, ak je hlava sklonená dopredu.

Keď sa pozeráme priamo pred seba, tak naša hlavá zaťažuje chrbticu hmotnosťou 5 – 6 kg. Ak krk ohneme smerom vpred o 15°, tak zdvojnásobíme túto hmotnosť a bude mať zaťažovať až 10 – 12 kg. Ak by sme ju však ohli do 45° uhla. tak hmotnosť, ktorá sa prenáša na krčnú chrbticu je až 25 kilogramov. Týmto preťažujeme svaly, ktoré udržiavajú krčnú chrbticu až 5 násobne.

Bolesť sa zvyčajne zvyšuje postupne a môže ustúpiť po niekoľkých dňoch a vrátiť sa sporadicky. Tento problém sa môže rozšíriť z krku do strednej časti chrbta, lopatiek a aj do paží.

Takéto polohy môžu ovplyvňovať:

  • bolesti pliec a ramien,
  • bolesti hornej časti chrbta,
  • bolesti hlavy,
  • tŕpnutie rúk,
  • svalovú stuhnutosť a zápaly,
  • nesprávne zakrivenie chrbtice,
  • svalovú degeneráciu,
  • štruktúru krku a problémy s krčnou chrbticou,
  • poškodenie medzistavcových platničiek.

Ako tomu predchádzať?

Vieme, že prevencia je jednoduchšia ako terapia. Preto máme pre Vás niekoľko rád, ako predchádzať komplikáciám spojeným s technologickým krkom. Čo je technologický krk sme písali v predchádzajúcom príspevku, tak si to pokojne prejdite.

1. Majte vhodne nastavené pracovné prostredie
Aby ste predchádzali predsunutému držaniu hlavy, tak dostaňte monitor a aj telefón na úroveň očí. Tak zabránite prílišnému predkloneniu krku. Príklady sme priložili.

Stolička na ktorej sedíte nemusí byť drahá, ale môže byť vhodné, ak má opierku na hlavu. Týmto budete hneď vedieť, či nemáte hlavu príliš vpred. To isté platí v aute. Vaša hlava by sa mala jemne dotýkať opierky v aute.

2. Udržte si prirodzené zakrivenie chrbtice 
Aby ste sa vyvarovali podobným problémom aj v budúcnosti, naučte sa mať prirodzene napriamenú celú chrbticu.  Ak chcete mať vašu krčnú chrbticu najmenej zaťažovanú, tak by sa vaše uši mali nachádzať priamo nad vašimi plecami.

3. Pravideľne sa postavte
Ak máte sedavý typ práce, tak sa snažte hýbať čo najviac. Žiadnu pozíciu si bežný človek nevie udržať dlho a preto stále platí naše odporúčanie 30:5. 30 minút sedenia a 5 minút aktívneho pohybu (napr. prechádzka na WC) Vám zaistí, že si prekrvíte telo a zmeníte polohu hlavy.

Ak s touto radou máte problém, tak si nastavte časový limit na telefóne, aby ste mali prehľad o tom, koľko v tejto pozícii ste. Ak sa Vám stáva, že sa zabúdate postaviť a poprechádzať tak si  nastavte časový limit na to, koľko sedíte. Nastavte si 30 minútový interval a vždy keď si sadnite stlačte štart.

4. Ponaťahujte sa

Aby ste aktívne využili prestávku, tak sa môžete ponaťahovať.