Strávte Letnú dovolenku bez bolestí

Leto nám okrem vyšších denných teplôt prináša aj prázdniny a s tým je spojené cestovanie. Sedenie v automobile je veľmi podobné ak nie ešte obmädzujúcejšie ako sedenie v kancelárii za počítačom. Letné výlety často podmieňujú sedenie v aute 3 a viac hodín, čo je pre organizmus veľmi náročné. 

Šoféri zaťažujú svaly najmä staticky a to je jeden z dôvodov, prečo za volantom strácame rýchlejšie pozornosť.

Nepreklímujte sa!

Extrémne teplo má negatívne účinky na zdravie. Avšak dlhodobé používanie “klímy” spôsobuje tiež niekoľko problémov.

Jedným z nich je vysúšanie kože a poškodzovanie elasticity kože (predčasné starnutie kože). Rovnako sa vysúšajú aj oči a klíma môže spôsobiť bolesť očí, červenanie očí atď.

Ak Vás záujíma, ako sa správne starať o zrak, tak si prečítajte náš článok „Zaostrite na zrak“ venovaný naším očiam. 

Veľké teplotné rozdiely ďalším neželaným účinkom, ktoré so sebou prinášajú klimatizované priestory. 

Dlhodobé nízke teploty môžu spôsobiť bolesti hlavy, bolesti chrbta či celkovú únavu. Medzi ďalšie neželané účinky klimatizácie patrí zvýšený výskyt artritíd a bolestí kĺbov. Ideálny rozdiel by mal byť od 5 do 8 stupňov.

Počas cestovania si zacvičte

Preto sú vhodné krátke ale častejšie prestávky, ideálne 5 minút prestávky za kazdých 50 minút jazdy. Je lepšie zastaviť na 5 minút, ako potom po vystúpení z auta mať deň-dva problémy s chrbátom.

Počas tejto doby môžete vykonať jedno alebo všetky cvičenia, ktoré sme pre Vás pripravili. Pohyb je veľmi účinný práve proti únave a bolestiam za volantom. Je dokázané, že veľa problémov s chrbtom súvisí práve s pohybom! 

Každé cvičenie vykonávajte zhruba 5-10 opakovaní (cca 30 sekúnd) na každú stranu podľa potreby.

Strečing lýtok a zadnej strany stehien

Vyložte si nohu na lavičku (alebo čokoľvek, čo je vhodnej výšky), koleno nechajte mierne pokrčené, špička by mala smerovať na Vás a trup by mal byť napriamený.

Pomalým pohybom vpred sa snažte ťahať celý trup v smere pred špičku. Stojnú nohu sa snažte udržať čo najviac vystretú.

Pre lepšiu stabilitu sa môžete opierať rukami o stehno.⠀

Strečing sedacích svalov

Vyložte si nohu na lavičku (alebo čokoľvek, čo je vhodnej výšky) tak, aby ste mali predklonenie v kontakte s lavičkou.

Uhol v kolene by mal byť zhruba 90°. Stojnú nohu a trup sa snažte mať napriamený.

Pomalým pohybom sa snažte ťahať celý trup v smere pred predkolenie. Ruky si môžete pre lepšiu stabilitu oprieť o lavičku a vyloženú nohu. 

Strečing stehna a bedrových svalov

Jednou rukou si pritiahnite pätu ku zadku tak, ako je možné. Druhou rukou sa chyťte lavičky a stojnú nohu ako aj trup sa snažte mať napriamený.

Pomalým pohybom sa snažte ťahať koleno čo najviac vzad. Päta by mala byť celý čas čo najbližšie pri zadku. 

Strečing chrbtových svalov

Oprite sa rukami o lavičku ako keby ste chceli robiť kľuk. Dajte si širšie nohy a pomalým pohybom bedrami vzad sa snažte dostať hlavu medzi paže a paže čo najviac do diaľky.

Neprepáľte to s opalovaním

Dlhodobý pobyt na slnku zvyšuje riziko poškodenia kože a rôznych kožných ochorení. Zmena farby kože pobytom na slnku je obranná reakcia ľudského organizmu na vystatovanie sa slnečnému žiareniu. Dostatočný čas „na slnku“ pre väčšinu Slovákov, ktorí chcú “byť opálení” je 30 – 60 minút. Následne už nebudete opálenejší, ale iba spálenejší.

Vystavovanie sa slnečnému svetlu je príjemné najmä vďaka produkcii vitamínu D. Nízke hladiny vitamínu D sa spájajú s osteoporózou, rakovinou, depresiami, celkovou mortalitou, atď. Je potvrdené, že optimálne hladiny vit. D majú úlohu pre správne fungovanie ľudského organizmu.

Avšak odporúčaná “dávka” pre tvorbu vit. D je zhruba 30 minút v čase okolo obeda, 3-krát za týždeň s odhalením 30 – 40% tela (krátke gate, krátky rukáv)

Hydratácia je základ

Obe z predchádzajúcich rád úzko súvisia aj s hydratáciou. Voda je pre telo základné rozpúšťadlo, regulátor telesnej teploty ale pomáha aj pri preprave látok v tele. Priemerne počas dňa strácame zhruba 2,5l vody (0,5 l dýchaním, 0,5 l potením, 1,5 l močom a stolicou). Čiže to, že sa nepotíte ešte neznamená, že nestrácate vodu. 

Medzi základné znaky dehydratácie sú suché ústa a jazyk, únava, strata chuti do jedla a samozrejme smäd. Jednoduchou kontrolkou ako zistiť, ši ste dehydrovaný je farba moču, ktorý by nemal byť veľmi tmavý. 

Najideálnejšie je pravidelný pitný režim počas celého dňa. Samozrejme vodu do tela vieme dostať aj v polievkach, v ovocí alebo zelenine.